Inkstų tyrimai ir informacija apie juos.
Gresia ir inkstų nepakankamumas
Tinkama inkstų veikla yra būtina normaliai žmogaus organizmo funkcijai – juk šie organai filtruoja ir valo kraują nuo kenksmingų medžiagų apykaitos produktų. Tačiau, deja, užtikrinti šią funkciją dažnai inkstams yra itin sudėtinga – kone vienas iš dešimties žmonių serga lėtine inkstų liga, kurią gali sukelti įvairiausios priežastys, pavyzdžiui, pasikartojančios ar tinkamai negydomos šlapimo organų infekcijos, cukrinis diabetas, inkstų akmenligė, arterinė hipertenzija, paveldimos ligos, apsinuodijimas cheminėmis medžiagomis ar alkoholiu, fizinė trauma ir kita. Kitaip sakant, kai priežasčių tiek daug, su inkstų funkcijos sutrikimais susijusios ligos pasitaiko gana dažnai.
Blogiausia, kad lėtinės inkstų ligos diagnostika ir gydymas dažnai yra ganėtinai pavėluoti – savijautos pablogėjimas gali būti nejaučiamas net stipriai sutrikus inkstų veiklai, o pavėlavus diagnozuoti ligą galiausiai tenka taikyti pakaitinę inkstų terapiją. Tuomet šiuos organus „pavaduoja“ specialūs, kraują išvalantys dializės aparatai – dažniausiai taikomas vienas iš efektyviausių pakaitinės inkstų terapijos būdų hemodializė ar peritoninė dializė. Kitas būdas – inkstų transplantacija. Negana to, inkstų sutrikimai gali išprovokuoti ir kitų organų sutrikimus ar ligų komplikacijas.
Kaip dažnai reikėtų atlikti šiuos tyrimus?
Norint apsisaugoti nuo minėtų sveikatos problemų, būtini inkstų ligos tyrimai. Žmonės skatinami profilaktiškai, bent kartą per metus pasitikrinti savo sveikatą, kad vėliau nuo tyrimų iki pakaitinės terapijos nesiektų vos vienas žingsnis. Kitaip sakant, dėl profilaktinių inkstų tyrimų, kurie „Diaverum“ klinikose yra nemokami, galima atpažinti ligas ir net gresiantį inkstų nepakankamumą. Pasiseka, jei tuomet dar yra galimybė sulėtinti ligos progresavimą ir išgelbėti bent dalį inkstų funkcijos.
Taigi, inkstų tyrimus rekomenduojama atlikti, jei:
- pacientas serga cukriniu diabetu;
- serga išemine širdies liga;
- serga inkstų ligomis arba šeimoje yra inkstų ligų atvejų;
- serga širdies ir kraujagyslių ligomis;
- turi aukštą kraujo spaudimą;
- pastebėjo rytais patinusius ir paburkusius paakius;
- jaučia šlapinimosi sutrikimus;
- pakito šlapimo spalva;
- ilgą laiką vartoja vaistus, kurie netinkamai veikia inkstus (pavyzdžiui, vaistus nuo skausmo);
- gausiai vartoja alkoholį ar rūko.
Kokius tyrimus reiktų atlikti įtariant inkstų funkcijos sutrikimą?
Siekiant išsiaiškinti, kokia yra inkstų būklė, atliekami inkstų funkcijos tyrimai. Kone greičiausias ir populiariausias būdas pasitikrinti savo inkstų būklę –bendras šlapimo tyrimas, kurio metu įvertinama šlapimo spalva, kvapas ir drumstumas. Būtent šių požymių pasikeitimas bei skausmas šlapinantis signalizuoja apie sveikatos problemas. Šlapimo tyrimo metu vertinamas baltymų, cukraus, nitritų, eritrocitų ir leukocitų buvimas šlapime – šių medžiagų radimas gali rodyti inkstų funkcijos sutrikimus.
Inkstų tyrimas iš kraujo reikalingas, kad būtų įvertinamas tam tikrų medžiagų kiekis žmogaus kraujotakos sistemoje. Svarbią diagnostinę reikšmę turi vieni pagrindinių inkstų funkcijos rodiklių – šlapimo rūgštis, šlapalas ir kreatininas. Blogai kraujo plazmoje tirpstanti šlapimo rūgštis nulemia natrio uratų kristalų susidarymą, kurių kiekio padidėjimas organizme sukelia šlapimo takų akmenligę ar podagrą. Pakilusi šlapimo rūgšties koncentracija kraujyje vadinama hiperurikemija ir dažniausiai išsivysto dėl nepakankamo šlapimo rūgšties išskyrimo per inkstus. Tuo tarpu šlapalas sintetinamas tik kepenyse, o išsiskiria per inkstus filtracijos būdu, apie 30 procentų šios medžiagos yra reabsorbuojama inkstų kanalėliuose ir grįžta į kraują. Per parą kartu su šlapimu pasišalina apie 25–30 gramų šlapalo, tačiau sergant inkstų nepakankamumu, daugiau šlapalo pradeda skirtis per virškinimo liaukas ar su seilėmis. Tuo metu gerokai padidėjusi kreatinino koncentracija gali reikšti inkstų funkcijos nepakankamumą.
Taigi, visi šie galutiniai baltymų skilimo produktai turi būti pašalinti iš organizmo su šlapimu. Jei jų koncentracija kraujyje yra padidėjusi, tai gali reikšti inkstų funkcijos sutrikimą ar nepakankamumą. Taip pat inkstų nepakankamumą dažnai parodo ir padidėjusi fosforo, natrio ar kalio koncentracija kraujyje.
Norint pamatyti, kokia inkstų būklė, gali būti skiriama ir inkstų echoskopija ar, kitaip sakant, inkstų tyrimas ultragarsu. Ši procedūra skirta įvertinti inkstų dydį, kolektorinę sistemą, parenchimos storį ir kraujotaką, kai atliekamas inkstų kraujagyslių tyrimas. Tyrimu galima nustatyti tokius pakitimus kaip augliai, inkstų cistos ir akmenys, įvertinti ir inkstų padėties bei dydžio anomalijos ir kitokias patologijas.