LIL yra laipsniškas ir negrįžtamas inkstų funkcijos praradimas bėgant laikui. Neįmanoma išgydyti lėtinę inkstų ligą, tačiau galima sulėtinti ligos progresavimą ir ją gydyti.
Lėtinės inkstų ligos stadijos
Kiekvieno žmogaus inkstai laikomi sveikais, jei normaliai atlieka filtravimo funkciją, o šlapime nėra kraujo ar baltymų požymių. Deja, dėl daugybės priežasčių, pavyzdžiui, amžiaus ar gyvensenos ypatumų, gali kisti filtravimo funkcijos lygis. Jei inkstų funkcija negrįžtamai pablogėjo, pacientui nustatoma lėtinė inkstų liga – tai laipsniškas ir negrįžtamas inkstų funkcijos praradimas bėgant laikui. Nustatant, kiek pažeisti inkstai, pasitelkiama gana paprasta lėtinės inkstų ligos klasifikacija ir išskiriamos 5 lėtinės inkstų ligos ir inkstų nepakankamumo stadijos pagal glomerulų filtracijos greitį, kuris signalizuoja, kaip dirba inkstai. Kitaip sakant, taip galima sužinoti apie likusį šių pupelės dydžio organų funkcijos pajėgumą. Esant pirmoms keturioms ligos stadijoms, siekiama išlaikyti inkstų funkciją, o nustačius penktą stadiją, lieka tik du pasirinkimai – dializė arba inksto transplantacija.
Iki kol nustatoma lėtinė inkstų liga ir jos 1 stadija, žmogus gali nejausti visiškai jokių simptomų. Negana to, lėtinė inkstų liga ir jos simptomai gali priminti kitų ligų simptomus. Nustačius ligą, pasiūlomas gydymas vaistais – tuomet svarbu nuolat matuoti ir tinkamai kontroliuoti kraujospūdį, o sergant cukriniu diabetu – reguliariai tikrinti gliukozės kiekį kraujyje ir stengtis palaikyti normalų jo lygį. Kone identiška padėtis ir gydymo metodai, kai nustatoma lėtinė inkstų liga ir 2 stadija.
Kur kas prastesnės naujienos paciento laukia, kai nustatoma lėtinė inkstų liga ir 3 stadija – tuomet inkstų funkcija jau būna gerokai sumažėjusi ir siekia tik nuo 30 iki 60 procentų galimo pajėgumo. Tuomet būtina kreiptis į gydytoją, kuris reguliariai vertintų paciento būklę ir darytų viską, kad būtų sumažintas ligos progresavimas ir nebūtų diagnozuotas inkstų nepakankamumas, kai pasiekiamos paskutinės stadijos. Taip stengiamasi užkirsti kelią ir širdies bei kraujotakos sistemų ligoms ir jų komplikacijoms.
Diagnozavus trečią ligos stadiją, pacientui greičiausiai skiriami vaistai, mitybos ir mankštos programos. Taip pat gali būti aptariama operacijos galimybė, jei liga ir toliau progresuos.
Jei pacientui nustatoma lėtinė inkstų liga ir 4 stadija ar paskutinė 5 stadija, teigiama, kad inkstai nebegali atlikti savo funkcijos – tuomet šie žmogaus organai funkcionuoja 15 arba mažiau procentų filtravimo pajėgumu. Tada kraujyje kaupiasi medžiagų apykaitos produktų atliekos, vanduo ir kitos pavojingos medžiagos, o kad pacientas išgyventų lėtinei inkstų ligai jau taip toli pažengus, greičiausiai prireiks dializės ar inkstų persodinimo. Nesigydant padėtis tik blogės ir organizmas tiesiog nebegalės funkcionuoti.
Ši lėtinės inkstų ligos klasifikacija ir inkstų nepakankamumo stadijos svarbios ir tuo, kad aiškiai nurodo, kiek yra pažeisti inkstai ir ko galima imtis inkstų veiklai gerinti. Nors lėtinės inkstų ligos išgydyti neįmanoma, tačiau galima sulėtinti jos progresavimą ir ją sėkmingai gydyti. Inkstų veiklai gerinti naudojami ne tik gydytojo paskirti vaistai, bet ir gyvenimo būdo pokyčiai: reikia užsiimti aktyvia, medžiagų apykaitą gerinančia ir kraujospūdį mažinančia veikla, sureguliuoti mitybą – vengti nutukimą lemiančio maisto, vartoti mažiau cukraus ir skysčių kaupimąsi organizme skatinančios bei kraujo spaudimą didinančios druskos, savo maisto racione naudoti daugiau sveikų produktų. Galiausiai, būtina nuolat prižiūrėti bei palaikyti normalų kūno svorį pagal kūno masės indeksą. Tiesa, turint viršsvorio, nereikėtų patiems bandyti sumažinti svorį įvairiomis dietomis ir kitais būdais, pirma reikėtų pasitarti su gydytoju.
Taip pat per dieną reikėtų suvartoti pakankamą vandens kiekį, kuris priklauso nuo kiekvieno žmogaus individualiai. Pavyzdžiui, jauniems ir sportuojantiems asmenims reikia suvartoti daugiau vandens, kitiems – mažiau. Tai užtikrina normalų skysčių ir druskos balansą organizme. Jei sergama inkstų akmenlige, skysčių reikėtų vartoti dar daugiau. Patariama ir kuo mažiau rūkyti, gerti alkoholinių gėrimų ir naudoti nuskausminamųjų vaistų. Tuo metu gydytojo paskirtus vaistus būtina vartoti pagal jo rekomendacijas ir informacinį lapelį.