Paciento gydymas naudojant kineziterapiją. 

Kineziterapija – kas tai?

Pats kineziterapijos terminas yra kilęs iš graikų kalbos: „kinesis“ reiškia judesį, o „therapeia“ – gydymą. Dabartiniais laikais specialistai sutaria, kad kineziterapija, ar kitaip sakant – gydymas judesiu, tapo viena pagrindinių reabilitacijos priemonių. Ji pagrįsta tuo, kad teisingas ir tinkamas kūno judėjimas užtikrina gerai veiktų įvairios organizmo sistemos: kaulų, raumenų, kraujagyslių ir kitų organizmo sistemų, kurios tiesiogiai ar netiesiogiai prisideda prie geresnio vidaus organų funkcionavimo.

Tad kineziterapija tampa itin svarbia sergantiems ir lėtine inkstų liga – šia reabilitacijos priemone siekiama pagerinti pacientų gyvenimo kokybę, kadangi fizinis aktyvumas ir sveika gyvensena yra neatsiejama gydymo dalis. Suprasdamos kineziterapijos svarbą, Diaverum klinikos vienos pirmųjų Lietuvoje pradėjo teikti nemokamas kineziterapijos paslaugas dializuojamiems pacientams. 

Apie viską nuo pradžių: kokias problemas galima spręsti kineziterapijos pagalba?

Kalbant apie kineziterapiją plačiau, specialisto sudarytas kineziterapijos planas gali būti orientuotas ne tik į normalios fizinės būklės palaikymą, bet ir grąžinimą. Kitaip sakant, procedūrų metu asmenims dažnai padedama atsitiesti ir po patirtų traumų, kineziterapija taikoma ir po insulto – tuomet žmogus turi mokytis senų, kartais net labai elementarių įgūdžių kaip sėdėjimas ir vaikščiojimas.

Kineziterapija ypač reikšminga ir po šių ligų, traumų ir operacijų:

  • Minkštųjų audinių pažeidimų;
  • Kaulų ligų, pavyzdžiui, sergant skoliozę, ar patyrus kaulų lūžius;
  • Sąnarių ir kremzlių pažeidimų, pavyzdžiui, klubo sąnario operacijos, kelio sąnario endoprotezavimo, menisko plyšimo;
  • Sergant Parkinsono liga, judėjimas mažina pastarosios ligos simptomus;
  • Nustačius vėžinius susirgimus – atstatomas raumenų audinys ir stiprinamos įvairios organizmo sistemos.

Kineziterapija taip pat yra naudinga šiais atvejais:

  • Norint pagerinti virškinimą ir širdies veiklą;
  • Pakeliant nuotaiką, mažinant stresą ir gydant neurologinius sutrikimus – fizinis aktyvumas dažnai turi panašų poveikį kaip depresiją gydantys medikamentai;
  • Norint sumažinti diabeto riziką ir kraujospūdį;
  • Gydant ūmius ir lėtinius skausmus, pavyzdžiui, galvos skausmą;
  • Gydant galvos svaigimą ir galūnių tirpimą;
  • Koreguojant laikysenos bei eisenos sutrikimus;
  • Taip pat sprendžiant daugelį kitų sutrikimų ir problemų.

Kineziterapijos tipai

Kineziterapija dažniausiai skirstoma į pasyviąją ir aktyviąją. Pastaroji, kai gydomasi fiziniais pratimais, pavyzdžiui, pasitelkiant ėjimą, važiavimą dviračiu, gimnastiką ir net ropojimą, yra laikoma vienu efektyviausių reabilitacijos tipų. Tuomet specialiai asmeniui pritaikomais ir parinktais judesiais, kartais – pasitelkiant pagalbines priemones, kineziterapija stiprinami raumenys, gerinamos ir kitos paciento sistemų funkcijos, padedama atgauti normalią koordinaciją, lankstumą ir judėjimo laisvę, net išorinio kvėpavimo funkciją. Verta paminėti, kad lengvesniam paciento judėjimui naudojamos ir kineziterapijos juostos ir įtvarai, o pagal norimą pasiekti rezultatą gali būti skiriama gydomoji kūno kultūra, gydomoji gimnastika, žaidimai ar priskirti tam tikri sporto elementai.

Tuo metu pasyviosios kineziterapijos metu pratimus atlieka ne pacientas, o kineziterapeutas ar specialūs aparatai. Šis kineziterapijos tipas skirtas paspartinti reabilitacijos procesui ar tuomet, kai pacientas pats negali atlikti tam tikrų pratimų. Dažniausiai skiriami įvairūs masažai, kai raumenų tonusas didinamas maigant problemines vietas, audinių judinimas ir ištempimas įvairiomis kryptimis trinant audinius, kūną glostant. Taip pat naudojama tempimo terapija, kai bandoma pailginti tam tikras žmogaus kūno vietas, specialiai sukonstruotais aparatais atliekama mechanoterapija norint atgaivinti nusilpusius ar sunkiai atliekamus judesius, ar tam tikrų kūno paviršių vibracija veikiant specialaus dažnio ir amplitudės virpesiais.

Taip pat pacientams gali būti taikoma kineziterapija vandenyje dar kitaip vadinama hidro kineziterapija. Dažniausiai ji skiriama tiems pacientams, kuriems privalu atkurti judesius ir sustiprinti raumenis, tačiau sunku judėti salėje. Kadangi vandenyje tai daryti yra lengviau, nes kūnas dėl vandens pasipriešinimo palengvėja maždaug dešimčia kilogramų, taikoma būtent hidro kineziterapija. Be to, vandenyje jaučiamas mažesnis skausmas ar jis išvis dingsta, pastebimas teigiamas poveikis visam organizmui – kadangi jis geriau atsipalaiduoja, pagerėja net širdies ir kraujagyslių sistemų veikla, medžiagų apykaita ir nuotaika, geriau miegama. Įdomu, kad fizinės organizmo galimybės ir nervų sistema yra itin susijusios – būtent ji padeda užtikrinti ne tik geresnę nuotaiką, bet ir prisitaikydama prie fizinio krūvio suteikia papildomą jėgų impulsą.

Kuo kineziterapija skiriasi nuo mankštos?

Atsakę į pagrindinį juos dominantį klausimą, kas yra kineziterapija, dažnai pacientai klausia savęs, koks pagrindinis skirtumas, lyginant ją su mankšta. Juk ten ir ten yra judama, sportuojama, matomas pozityvus poveikis organizmui. Kaip ir grupiniuose sporto užsiėmimuose, taikoma grupinė kineziterapija, kuri ypač naudinga dirbantiems sėdimą ar stovimą darbą – kineziterapija labai dažnai pritaikoma nugaros problemoms spręsti. Tad panašumų, sutikime, yra išties nemažai. Kaip ir skirtumų.

Visų pirma, kiekvienam pacientui taikoma kineziterapeuto konsultacija, kurios metu nustatomos probleminės sritys, įsigilinama į patologinio proceso pobūdį, priežastis ir sudaroma individuali fizinių pratimų programa. Joje išdėstomi taisyklingi ir reguliarūs kineziterapijos pratimai, kurie padeda judėjimo kokybei ir organizmo sistemų būklės išlaikymui ir atkūrimui. Tai yra, susidūrus su tam tikromis sveikatos problemomis. Čia itin svarbus laipsniškas krūvio didinimas plečiant judesių amplitudę ir didinant pakartojimų skaičių, sistemingas plano laikymasis ir paciento sąmoningumas – būtent jo bendravimas su kineziterapeutu turi itin daug reikšmės procedūrų efektyvumui. Čia pastebimas turbūt pagrindinis skirtumas, lyginant su mankštomis – pratimus reikia atlikti tiksliai, mat neturint reikalingų žinių galima padaryti nemažai žalos net ir sveikam žmogui. Kineziterapeuto įsitraukimas svarbus ir tuo, kad jis taip pat teikia sveikimo procesui būtiną psichologinę pagalbą.

Individualūs ir grupiniai užsiėmimai atliekami pagal tam tikras, nuolat atnaujinamas programas, atsižvelgiant į pacientų fizinę ir sveikatos būklę – procedūras galima atlikti ir gulint. Taip pat – amžių: individuali ar grupinė kineziterapija gali būti skirta senjorams, vaikams ir kūdikiams. Kineziterapija vaikams pritaikoma paruošus įvairių organizmą padedančių stiprinti užduočių ir žaidimų. Tuo metu kineziterapija senjorams yra visiškai kitokia, mat reikia užtikrinti, kad būtų išvengiama kritimų ir nebūtų patiriami kaulų lūžiai.

Paciento gydymas naudojant kineziterapiją

Visos minėtos naudos paciento fizinei ir psichinei būklei tampa itin svarbios taikant dializę – siekiant iš organizmo specialiais filtrais pašalinti medžiagų apykaitos produktus ir perteklinį vandens kiekį, dializuojamiems pacientams į gydymo įstaigas tenka vykti net po tris kartus per savaitę. Vieno apsilankymo metu gydymo įstaigoje pacientams reikia praleisti net po keturias valandas sėdint ar gulint.

Tad siekiant pagerinti jų gyvenimo kokybę, Diaverum pirmoji Lietuvoje pradėjo teikti nemokamas kineziterapijos paslaugas dializuojamiems pacientams. Procedūros metu pacientai gali ne tik miegoti, skaityti, žiūrėti ar klausytis mėgstamų laidų, bet ir mankštintis prižiūrimi kvalifikuoto kineziterapeuto, pavyzdžiui, minti dviratį ar atlikti kitus pratimus taip neleidžiant susilpnėti raumenims, užtikrinant geresnę kitų organizmo procesų veiklą. Itin svarbu, kad suteikiant tokią galimybę pacientai skatinami mankštintis ar neaptingti, mat prireikus dializės tai dažnai vengia daryti.

Patogumo suteikia tai, kad plečiasi tokias galimybes suteikiančių sveikatos priežiūros įstaigų tinklas. Kineziterapija Lietuvoje plačiai taikoma, „Diaverum“ klientai šias paslaugas gali gauti didžiuosiuose šalies miestuose – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Itin svarbu, kad dializuojamiems pacientams kineziterapijos paslaugų kaina lygi nuliui, o nauda didžiulė – juk kineziterapija organizmą veikia visapusiškai: ne tik pažeistą organą, bet ir refleksus ir didina organizmo adaptacines galias. Taip pat – gerina sveikimui labai reikalingą nuotaiką.

Article

Kineziterapija dializuojamiems pacientams

Kaip fizioterapija padeda pacientams greičiau pasveikti.

Skaityti daugiau

Susijęs turinys

Mūsų paslaugos
Mūsų pagrindinė veikla yra hemodializė
Hemodializė
Hemodializė pašalina toksines medžiagas, kurių susikaupė jūsų kraujyje dėl inkstų nepakankamumo
d.HOLIDAY
Sudarome pacientams galimybes gyventi visavertį gyvenimą